Monitoring zewnętrzny – czym jest, jak działa, jakie daje korzyści

Strzeżonego Pan Bóg strzeże – nie bez przyczyny to powiedzenie funkcjonuje w języku polskim. Odpowiednio się zabezpieczając swój dobytek, możesz być o niego spokojny. Niezależnie od tego, czy chcesz poprawić bezpieczeństwo w okolicy domu, czy w obrębie siedziby firmy, koniecznie zamontuj monitoring zewnętrzny. Dowiedz się, czym on jest, jak działa, jakie daje korzyści i dla kogo jest przeznaczony.

Czym jest

Monitoring zewnętrzny to system kamer i czujników, za pośrednictwem których można zdalnie kontrolować dowolną przestrzeń zewnętrzną, np. w wokół domu, w obrębie siedziby firmy czy w miejscu publicznym. Ich zadaniem jest rejestrowanie i nagrywanie tego, co się dzieje, dzięki czemu jako właściciel domu, zakładu, firmy czy osoba zarządzająca mieniem publicznym możesz mieć je zawsze na oku.

Wyróżnia się dwa rodzaje monitoring zewnętrznego:

  • analogowy, w ramach którego przesył obrazu odbywa się za pośrednictwem kabla – tańsze i gorsze jakościowo rozwiązanie;
  • cyfrowy, zwany również monitoringiem IP, w przypadku którego do transmisji obrazu używa się połączenia sieciowego – bardziej zaawansowane rozwiązanie, które zapewnia wyższą jakość obrazu.

Korzyści

Najważniejszą korzyścią, jaką daje monitoring zewnętrzny, jest bez wątpienia wyższe poczucie bezpieczeństwa. Potencjalny złodziej, który zechce okraść Twój dom, siedzibę firmy czy miejsce publiczne, widząc kamery, zastanowi się kilka razy, zanim wcieli swój plan w życie. Co ważne, nawet jeśli zdecyduje się zaryzykować i przedostać na Twój teren, dzięki monitoringowi łatwo go zidentyfikujesz.

Jeżeli zainstalujesz monitoring cyfrowy, zarówno kamera, która zauważy nieproszonego gościa, jak i aplikacja obsługująca cały system mogą Cię natychmiast o tym powiadomić, co pozwala na szybką reakcję i złapanie złodzieja na gorącym uczynku. Wewnętrzny spokój, poczucie bezpieczeństwa i przede wszystkim ochrona Twojego dobytku – oto powody, dla których warto zainwestować w monitoring zewnętrzny.

Dla kogo

Nad instalacją monitoringu zewnętrznego powinien się zastanowić każdy, kto mieszka w domu jednorodzinnym, jest właścicielem biura, zakładu, fabryki czy magazynu bądź zarządza obiektem publicznym. Żeby nie dopuścić do włamania i łamania prawa, zdecydowanie warto zamontować monitoring zewnętrzny.

Jak wybrać

Zastanawiasz się, czy wybrać analogowy, czy cyfrowy monitoring zewnętrzny? Ostateczna decyzja zależy od Twoich potrzeb i możliwości finansowych. Jeżeli dysponujesz budżetem większym niż 1000-1500 zł, możesz zastanowić się nad inwestują w monitoring IP, który gwarantuje lepszą jakość obrazu i posiada więcej funkcji niż monitoring analogowy. On z kolei jest o ok. 50% tańszy, ale nie zapewnia tak dobrych parametrów i ma ograniczone możliwości.